Kockkniv


Kockkniv med 21,5 cm långt blad.
Bladhöjd häl: 50 mm
Vikt: 185 gram
Stål: Shirogami #2 (kolstål som inte är rostfritt). Torka alltid kniven torr efter användning och låt den inte ligga med fukt. Rostangrepp kan lätt uppstå.
Bladet har en halvblank finish som kallas migaki på japanska. Slipningen är konvex, en sk hamaguri grind.
Skaftet är åttakantigt och tillverkas av ho-trä med ett bolster i svart buffelhorn.
Mazaki smider knivar för hand i staden Sanjo i Japan. Knivarna håller extremt hög nivå och vi är mycket stolta över att ha dom i vårt sortiment. Knivarna har en tjock och avrundad rygg samt en tydlig tapering fram mot den tunna spetsen. Bladsidorna slipas för hand till en kasumi finish på naturstenar. Vi utdelar våra varmaste rekommendation för detta hantverk.
Behöver jag köpa till extra skärpa till min nya Mazaki?
Det korta svaret är nej, kniven är mycket skarp ur kartong. Vad vi gör är att kontrollera att profilen är perfekt, dvs att kniven rör sig helt mjukt över skärbrädan utan några high- eller lowspots i profilen samt att den har en lagom flatspot. När vi är nöjda med profilen polerar vi eggen för hand på japanska naturstenar och vi garanterar att kniven levereras hysteriskt vass när du köper detta tillägg.