Santoku
Santoku med 180 mm bladlängd.
Den sista sändningen från den legendatiska, och tyvärr framlidne, smeden Itou. Itou var verksam ända till hösten 2025 trots att han var över 80 år gammal.
Bladet har mörkt etsad nickeldamask med ett kärnstål i pulverstålet SG2 (R2).
Det handgjorda skaftet i stabiliserad björkrot är skålad för att passa handen, ett spännnande och unikt skaft.
Stål: SG-2 pulverstål med kappa i mörk nickeldamask (HRC 62-63)
Bladhöjd häl: 53 mm
Eggens längd: 180 mm
Vikt: 181 gram
Itou föddes i Fukui prefektur, Japan, år 1942. Efter att ha tagit examen från universitetet blev han idrottslärare. Men hans verkliga passion var knivtillverkning, och han funderade ofta på att lämna läraryrket för att helt ägna sig åt sitt hantverk. Varje gång övertalade de omkring honom honom att fortsätta som lärare, och han stannade i yrket fram till pensionen.
När han gick i pension förklarade han: ”Nu kan jag göra knivar som jag vill” och han höll det löftet. Han ägnade resten av sitt liv åt att skapa knivar fritt, precis som han önskade. Många människor tillverkar knivar för att tjäna pengar, men han gjorde bara de knivar han själv ville göra, utan att bry sig om affärer eller vinst. Kanske är det därför så många av hans verk var så särpräglade.













