Ohira natursten
Kategori

Ohira natursten med lackade sidor. Den är lämplig både till att sätta slutegg och för att polera upp en vacker kasumi.
Stenen känns lite mjukare att jobba på jämfört med andra Ohira som vanligtvis är hårdare. Kasumin blir medelmörk och stenen täcker mycket bra.
Mått: 160 x 57 x 20 mm
Vikt:408 gram
Ohira är namnet på berget i Kyoto där stenarna bryts. Tillgången är nu starkt begränsad då berget är helt utarmat på sten. De japanska naturstenarna är omåttligt populära då de lämnar en vacker och blank yta efter sig, nästan som silke.
OBS: Japanska naturstenar har ingen garanti mot sprickor. Det beror på att stenen uppför sig som ett levande material och i vissa fall kan spontan sprickbildning uppstå med tiden. Stenen ska inte ligga i vatten. Droppa bara önskad mängd vatten över stenen innan användning.